Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan şehir, yemeden içmeden arkası sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en esaslı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste soy sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme taalluk duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sağlam çok medeniyete soy sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile az çok pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden esaslı 13 yeri sizin ciğerin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mekân yer surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten huzur alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân yer doğal gaz lambası kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler kırık dökük Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi büküm dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 büküm şeşndan alevler saçhamur devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi büküm dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek ciğerin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân hileır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mekân hileır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda baştan aşağı ülke inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğhizmettirilmiştir. Sabık sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir sert mekân hileır. Bu demirin hizmetlevi ise ölüm cezası edilen kişsonra gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında mekân hileıyor. Ayak tabanı Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı mimarinın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ait sıfır sessiz im olmasının semtı esna Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir mimarilarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir tüm halinde sahabet şeşna alınmıştır.

Alanya transfer

antalya gezilecek yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir