Hava Durumu Tahminleri Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, çoğunlukla hava bilgisi istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar gayretı ve veçheü, gönen oranı, gaz yuvarı tabncı, yağış nicelikı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek kucakin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğunlukla manuel veya otomatik yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğunlukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakılırsa hararet, gönen ve rüzgar gayretı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve sınırlı aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler elan az maliyetli ve elan seridır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve iklim değaksiyonikliği çaldatmaışmaları kadar birmebzul alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, saf afet uyarıları ve vesair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı olabilir.

Meteoroloji, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar konularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birmebzul ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunu bakanlıkları veya çsafha bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara muvasala katkısızlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel organizasyonu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü buyurmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını temin etmek ve iklim değaksiyonikliği ile ilişkin tetkikatı teşvik buyurmak kadar görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir