Official

“Official” kelimesi İngilizce kökenli bir sözcük olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “işlev” yahut “iş” mazmunına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda patronaj ve hükümet anlayışlerinde kullanılırdı.

Meyan Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tarif etmek bâtınin kullanılmaya başlangıçlandı. Bu görevliler, örneğin mutluluk daireleri yahut kiliselerde çeşitli anlayışlerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut yetkili bir konumda bulunan rastgele bir kişyeğin tarif etmek bâtınin kullanılmaya başlangıçlandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi çoklukla hükümet, spor yahut iş dünyası üzere resmi bir konumda bulunan kişmüterakki yahut kurumları tarif etmek bâtınin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, sözcük resmi yahut yetkili bir konumda bulunan rastgele bir kişyeğin tarif etmek bâtınin kullanılmaya başlangıçlamıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir